A Bistritsa Babi – A Shopouk régió archaikus többszólamúsága, táncai és rítusai
A Bistritsa Babi – A Shopouk régió archaikus többszólamúsága, táncai és rítusai (Bulgária)
A Bisztrica Babi (Bisztricai Nagymamák) bolgár asszonyok egy csoportja, mely a Sopluk terület hagyományos táncait és többszólamú énekeit őrzi.
Hagyományuk több elemből áll: a soppe néven ismert kétszólamú énekelés, a horo lánctánc és a lazaruvane, a fiatal nők beavatási szertartása.
Az általuk őrzött kétszólamú énekhagyomány a többszólamú éneklés egy sajátos változata: a dallam egy-két hangból épül fel, melynek alkotói az izvikva (kiáltás) és a bucsi krivo (hajlított morajló üvöltés). A főszólamot éneklő előénekes mellett a többi asszony monoton bourdon kíséretet énekel, mely a hangzást gazdagítva két vagy három szólamú is lehet.
A táncosok hagyományos viseletben, derék vagy övfogással, finom lépésekkel, az óramutató járásával ellentétes irányban, körbe mozognak. A bolgár hora típusu tánc ebben a formában, a dallamtól és az ősi szertartás céljától függően számos változatban él.
Bár a 20. század folyamán a többszólamú éneklés társadalmi funkciója megváltozott (ma már elsősorban színpadon adják elő) a Bisztrica Babi a régió kulturális életében nagyon fontos szerepet tölt be, a hagyományokat a fiatalabb generációk között népszerűsíti.
Az UNESCO egyezmény magyarországi
szakmai koordinálásáért felelős intézmény:
Szabadtéri Néprajzi Múzeum
Szellemi Kulturális Örökség Igazgatóság