A Kodály módszer felkerült az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Jó Megőrzési Gyakorlatok Jegyzékébe. A döntéstdecember 1-jén hozta meg az etióp fővárosban a Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottsága, melynek Magyarország is tagja
2016. szeptember 17-18-án Hajdúdorogon a görögkatolikus székesegyház kertjében mutatkozhattak be a Szellemi Kulturális Örökség közösségei a Kulturális Örökség Napjai rendezvény keretein belül.
2016. szeptember 16-án kerül sor a szellemi kulturális örökség nemzeti jegyzékére felvett új elemek nyilvános kihirdetésére a Kulturális Örökség Napjai országos megnyitó rendezvényén. Szeptember 17-18-án a jegyzéken szereplő örökségek Hajdúdorogon mutatkoznak be. Az idén szellemi kulturális örökség jegyzékre kerülő görögkatolikus közösség húsvéti szokásának, a Krisztus-katonaság hagyományának helyszínén személyesen találkozhat a közönség az újak mellett a nemzeti jegyzéken már szereplő közösségek tagjaival is.
Gazdag programmal várta az érdeklődőket a Vas megyei Magyarszombatfán a 15. Fazekas Napok Nemzetközi Fazekasfesztivál és Vásár 2016. július 8-10. között.
2016. május 14-én a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum adott otthont a szellemi kulturális örökségről szóló tanácskozásnak, melyen tizenöt európai ország szakértője vett részt.
Tizenöt európai ország szellemi kulturális örökség szakértői gyűltek össze a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumban 2016. május 14-én azzal a céllal, hogy megismerjék egymás módszereit a szellemi kulturális örökség megőrzésének gyakorlatában. A Szabadtéri Néprajzi Múzeum Szellemi Kulturális Örökség Igazgatósága és az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság szervezésében megvalósult tanácskozás fókuszában a szellemi örökség elemeit számba vevő nemzeti nyilvántartások létrehozásának és bővítésének módszertana állt. A tanácskozás vendége volt Tim Curtis, az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Szekció főtitkára is.
Fergeteges hangulat alakult ki a Szabadtéri Néprajzi Múzeum pünkösdi rendezvényen. Idén közel 250 résztvevő a múzeum 4 tájegységén várta a látogatókat. A borongós időjárás ellenére fantasztikus ünnepen vagyunk túl.
Íme a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum Pünkösdi Örökség Fesztivál programja. Rendezvényünkön az összes szellemi kulturális örökség közösséggel találkozhatnak az érdeklődők, így több mint kétszáz résztvevővel várjuk a látogatókat! Idén Lettországból a suiti kulturális régióból érkeznek külföldi vendégeink, akiknek énekes és népművészeti hagyománya az UNESCO sürgős védelmet igénylő listáján szerepel.
Dr. Csonka-Takács Eszter, a Szellemi Kulturális Örökség Igazgatóság igazgatója miniszteri elismerő oklevelet vett át április 2-án a 35. Országos Táncháztalálkozó gálaműsorán, melyet dr. Réthelyi Miklós az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság elnöke nyújtott át számára.
Sokszázezres közönség előtt a matyók színpompás világa. India fővárosában, Új Delhiben került megrendezésre a világ egyik legnagyobb kulturális rendezvénye a World Cultural Festival, ahol 150 ország között Magyarországot a 25 éves Matyó Népművészeti Egyesület táncos csoportjai képviselték Mezőkövesdről.
Az idén május 15-16-án megrendezésre kerülő pünkösdkor zajló programon ismét az élő közösségek mutatják be szellemi kulturális örökségüket: szokásaikat, kézműves és szóbeli hagyományaikat. A rendezvényen megismerhető lesz mind a huszonnégy örökségelem, amely ma a Szellemi kulturális örökség nemzeti jegyzékén szerepel.
Éppen 10 évvel ezelőtt, 2006. február 6-án fogadta el a Parlament azt a kihirdető törvényt, amely lehetővé tette Magyarország csatlakozását az UNESCO szellemi kulturális örökség megőrzéséért létrejött egyezményéhez.