Kulturális Örökség Napjai Szellemi kulturális örökség kihirdetés
2010. augsztus 17. | Kulturális Örökség Napjai
Első alkalommal 2010. szeptember 17-én kerül sor a Szellemi kulturális örökség magyar nemzeti jegyzékére felvett elemek nyilvános kihirdetésére.
A Kulturális Örökség Napjai megnyitója keretében Dr. Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter nyújtja át a felterjesztő közösségek képviselőinek a kihirdetés dokumentumát az Andrássy Gyula Budapesti Német Nyelvű Egyetem dísztermében (1088 Budapest, Pollack Mihály tér 3).
A szellemi kulturális örökség nemzeti jegyzékére 2010-ig felvett elemek az alábbiak: Busójárás Mohácson – maszkos farsangvégi télűző szokás; A Népművészet Mestere díj kitüntetettjeinek tudása és tevékenysége; A kunsági birkapörkölt karcagi hagyománya; Élő hagyományok Kalocsa kulturális terében: hímzés, viselet, pingálás, tánc; Mezőtúri fazekasság; A magyar solymászat; A halasi csipkevarrás élő hagyománya; Matyó örökség – a hímzés, viselet, folklór továbbélése.
2010. szeptember 18-19-én a Magyar Nemzeti Múzeum kertjében, az I. Tudományfesztivál részeként nyílik lehetőség a nemzeti jegyzéken szereplő közösségek örökségeinek megismerésére. A kétnapos program szervezője és lebonyolítója a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Szellemi Kulturális Örökség Igazgatósága.
Az elemeket bemutató színpadi produkciók megtekintése mellett, az érdeklődők együtt táncolhatnak a közösségekkel, felpróbálhatják a színes viseletdarabokat, a busómaszkot, kipróbálhatják a kalocsai pingálást, a matyó hímzést, a mezőtúri korongozást, belekóstolhatnak a karcagiak különleges birkapörköltjébe.
A belépés ingyenes! Minden kedves érdeklődőt szeretettel várunk!
Részletes program:
2010. szeptember 18-19. 9.00-18.00
Helyszín: Múzeumkert (Magyar Nemzeti Múzeum), I. Tudományfesztivál
1. Mohács (Busójárás Mohácson – maszkos farsangvégi télűző szokás)
10.00 és 16.00: színpadi bemutató busókkal, táncosokkal, zenészekkel
egész nap: sokac táncok tanítása, busó-ruhapróba, maszkfaragó bemutató, kézműves vásár
2. Karcag (A kunsági birkapörkölt karcagi hagyománya)
egész nap: birkapörkölt főzés, kostoló, ünnepi teríték kiállítás, kézműves vásár
3. Kalocsa (Élő hagyományok Kalocsa kulturális terében: hímzés, viselet, pingálás, tánc)
11.00 és 14.00: kalocsai táncok, színpadi produkció
egész nap: kalocsai táncok tanítása, viseletbemutató, pingálás-hímzés, tojáskarcolás bemutató és foglalkozás, kézműves vásár