Pünkösdi sokadalom Szellemi kulturális örökségek találkozója a Skanzenban
2011. június 6. | Pünkösdi sokadalom, Skanzen
A Szabadtéri Néprajzi Múzeum és a Népművészeti Egyesületek Szövetsége nagy hagyományokra visszatekintő Pünkösdi Sokadalom című rendezvényét idén új események, színes közösségi bemutatkozások színesítik.
2011. június 12-13-án, Pünkösd vasárnapján és hétfőjén az UNESCO szellemi kulturális örökségének reprezentatív listáján, valamint Magyarország nemzeti jegyzékén szereplő közösségek nemzetközi seregszemléjére kerül sor.
Három országból érkeznek énekes, táncos, népzenész csoportok, emellett Magyarország nyolc szellemi kulturális örökség-eleme mutatkozik be: a mesemondásban, táncban, éneklésben, hangszeres zenében, kézművességben kiemelkedő Népművészet Mesterei, körtáncaikkal, díszes viseletükkel, sajátos babfőző technikájukkal és busómaszk-faragó hagyományukkal a mohácsi sokacok, a halasi csipkevarró asszonyok titkos tudományukkal, a jellegzetes birkapörkölt főzés mikéntjét élőben bemutató karcagiak, a kalocsai hímzést és pingálást ma is gyakorló asszonyok és a színes viseletet hordó táncosok, a mezőtúri fazekasság legjobb mesterei, a magyar solymászat képviselői, és a matyó örökséget éltető hímzők, bútorfestők és a táncosok.
A találkozón a nyolc magyarországi elem mellett vendégül látjuk a căluşari rítustánc őrzőit Romániából, Horvátországból az isztriai kétszólamú éneklés, valamint Szlovákiából a fujara hangszer mestereit.
Pünkösd ünnepéhez kapcsolódóan három közösségtől láthatunk pünkösdölő népszokást: a kalocsai csoport a magyar hagyományt, a mohácsi sokacok a magyarországi horvát krajlice nevű pünkösdi szokást, a romániai közösség pedig a pünkösdhöz is kapcsolódó căluş rítust mutatja be a kétnapos rendezvényen.
A programok között szerepel a szellemi kulturális örökség jegyzékein nyilvántartott közösségek bemutatkozója: kézműves bemutatók és foglalkozások, ételkóstolás, táncos-zenés színpadi produkciók, viseletbemutató és ruhapróba, tánctanítás, pünkösdi felvonulás és közös körtánc.
A látogatók emellett számtalan kézműves protékából válogathatnak a vásárban, a gyerekek körhintára ülhetnek, és aki megéhezett, hagyományos ételek közül válogathat.
A tudásra szomjazók fotókiállítást láthatnak a szellemi örökségről, filmvetítés során ismerhetik meg az itt szereplő közösségek eredeti környezetét, hagyományuk gyökereit is.
Aki pedig az újítást szereti, az térjen be a 21. századi udvarba, ahol kísérletező kedvű népművészek és tervezők segítségével próbálhatja ki a népművészeti motívumok és technikák mai alkalmazását, ma is hordható/használható tárgyainkon való megjelenését.
A program vasárnapi sztárvendége Rutkai Bori és a Specko Jedno.
A kétnapos múzeumi nagyrendezvényen az idelátogató többezer érdeklődő személyes benyomást és közvetlen élményt szerezhet a szellemi kulturális örökség változatos megnyilvánulásairól, élőben találkozhat a kulturális sokszínűséget képviselő legkiválóbb magyarországi és közép-európai közösségekkel, alkotókkal és hagyományőrzőkkel.
A szellemi kulturális örökség nemzetközi egyezményének magyarországi szakmai gazdája, a Skanzen Szellemi Kulturális Örökség Igazgatósága a Pünkösdkor bemutatkozó közösségek számára szombaton szakmai fórumot tart, amelyen külföldi és hazai szakembereink részvételével megismerhetik egymás örökségvédelmi gyakorlatát és a megőrzés jó példáit.
A Pünkösdi Sokadalom szellemi örökség programjainak helyszínei: az Alföld és a Kisalföld tájegység portái, valamint az Alföldi tanya és a nyugat-magyarországi vöcköndi porta, ahol a bemutatkozó közösségek házigazdaként várják a közönséget.
További információ:
www.skanzen.hu
www.nesz.hu
Az UNESCO egyezmény magyarországi
szakmai koordinálásáért felelős intézmény:
Szabadtéri Néprajzi Múzeum
Szellemi Kulturális Örökség Igazgatóság