HU | EN
Táncház-módszer jelölése

Táncház-módszer jelölése
UNESCO ülés Balin, 2011. november 22-29.

2011. november 21. | UNESCO, Táncház-módszer

Magyarország 2010 márciusában felterjesztést nyújtott be az UNESCO-hoz a Kiválasztásra és terjesztésre javasolt, a szellemi kulturális örökség megőrzését célzó programok, projektek és tevékenységek, melyek az Egyezmény elveit és céljait legjobban tükrözik [Programok, Projektek, Tevékenységek] elnevezésű nemzetközi nyilvántartásra.

A rövidített formában „Best Practices", azaz „Jó gyakorlatok" regiszterbe Magyarország A „táncház" módszer, mint a szellemi kulturális örökség átörökítésének magyar modellje című jelölési dokumentációt nyújtotta be.

A felterjesztési dokumentáció összeállítását a szellemi kulturális örökség egyezmény hazai szakmai feladatait koordináló Szellemi Kulturális Örökség Igazgatóság (Szabadtéri Néprajzi Múzeum) végezte a Nemzeti Bizottság döntési javaslata alapján. Ennek során az Igazgatóság munkacsoportot hozott létre, amelyben több intézmény, szervezet és a táncház-mozgalommal foglalkozó szakember vett részt, és tanulmányok írásával, szakértéssel, tanácsadással, nyilatkozatok beszerzésével segítette a közös munkát (a munkacsoport tagjai: Hagyományok Háza, Táncház Egyesület, Muharay Elemér Népművészeti Szövetség, MTA Zenetudományi Intézet, MTA Néprajzi Kutatóintézete).

2011. november 22-29. között, az UNESCO évi rendes ülését Balin (Indonézia) tartó Kormányközi Bizottság fogja tárgyalni a tavaly beérkezett jelöléseket, ezen belül a magyarországi felterjesztést is. Amennyiben a jelölést felveszik a Jó gyakorlatok regiszterébe, akkor a jelölt tevékenységet, programot, projektet az UNESCO mint a megőrzés modell-értékű módszerét terjeszteni fogja. Ehhez a párizsi szellemi kulturális örökség titkárság módszertani kézikönyv összeállítását kéri majd a benyújtó Részes Államtól.