HU | EN
Újabb örökségelemekkel bővül a Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti Jegyzéke

Örökség–Tudás–Átadás.
A szellemi kulturális örökség fennmaradásának útjai konferencia

2021. május 20–21.
Szabadtéri Néprajzi Múzeum (online közvetítés)

2021. május 13. | konferencia, online, Szentendre, Szabadtéri Néprajzi Múzeum Szellemi Kulturális Örökség Igazgatósága

A Szabadtéri Néprajzi Múzeum Szellemi Kulturális Örökség Igazgatósága online konferenciát szervez a szellemi kulturális örökség átadásának, megőrzésének lehetséges útjairól. A két napos program során megismerhetővé válnak a képzési intézmények és a múzeumok örökség megőrzési programjai, az örökségközösségek oktatási és átörökítési gyakorlatai a Kárpát-medencében.

Linkek az online csatlakozáshoz:
2021. május 20. csütörtök
2021. május 21. péntek


Konferenciaprogram


2021. május 20. – csütörtök

08.30–09.00    Online csatlakozás

09.00–09.30   
Dr. Cseri Miklós, a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum főigazgatójának köszöntője
Dr. Soós Gábor, az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság főtitkárának konferencia megnyitója

Plenáris előadások

Moderátor: Dr. Sári Zsolt (Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Szentendre)

09.30–09.50
Dr. Csonka-Takács Eszter (Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Szentendre) – A tudásátadás a Szellemi Kulturális Örökség Egyezmény tükrében

09.55–10.15
Dr. Bereczki Ibolya (Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Szentendre) – Mintaprojektek a Skanzen hálózatai kapcsán

10.20–10.40   
Dr. Vajda András (Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, Marosvásárhely, Románia) – A magyar népi kultúra megőrzésének intézményei Erdélyben

10.45–11.05   
Dr. Pozsony Ferenc (Babeş-Bolyai Tudományegyem, Kolozsvár, Románia) – A csángó népi kultúra, örökség múzeumi reprezentációja Zabolán

11.10–11.30   
Dr. Kész Margit
(II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola, Beregszász, Ukrajna) – A szellemi kulturális örökség értékének tudatosítását, megőrzését segítő szemléletmód kialakításának lehetőségei a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán

11.35–11.45    Vita, hozzászólások

11.45–12.30    Ebédszünet

Kerekasztal-beszélgetés

12.30–13.30   
Helyi múzeumok szerepe a szellemi kulturális örökség jelentőségének tudatosításában

Moderátor: Dr. Bereczki Ibolya (Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Szentendre)
Résztvevők:
Dr. Tóth Arnold – Herman Ottó Múzeum, Miskolc
Rózsáné Dr. Bóna Bettina – Nyíregyháza
Lipéczné Karsai Henriett – Laczkó Dezső Múzeum, Veszprém

13.30–13.40    Kávészünet

Kulturális örökség szakértőképzés

Moderátor: Dr. Pál-Kovács Dóra (Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Szentendre)

13.45–14.00   
Dr. Erdősi Péter
(Eötvös Loránd Tudományegyetem, Budapest) – Kulturális örökség tanulmányok mesterképzés az ELTE BTK Atelier Tanszékén
14.05–14.20   
Dr. Varga Sándor (Szegedi Tudományegyetem, Szeged) – A szellemi kulturális örökséghez kapcsolódó témák és problémák egy nemzetközi oktatási projektben. A „Choreomundus” program bemutatása
14.25–14.40   
Dr. Baksa Brigitta
(Apor Vilmos Katolikus Főiskola, Vác) – A váci Apor Vilmos Katolikus Főiskola hagyományismeret területen zajló szakirányú továbbképzéseinek tapasztalatai
14.40–14.50    Vita, hozzászólások

14.50–15.00    Kávészünet

Kerekasztal-beszélgetés

15.00–16.00   
Az egyetemi képzés szerepe és aktualitása a szellemi kulturális örökség megőrzésében

Moderátor: Dr. Csonka-Takács Eszter (Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Szentendre)
Résztvevők:
Dr. Simon András – Szegedi Tudományegyetem, Szeged
Dr. Verók Attila – Eszterházy Károly Egyetem, Eger
Dr. Szabó Á. Töhötöm – Babeş-Bolyai Tudományegyetem, Kolozsvár, Románia
Dr. Kavecsánszki Máté – Debreceni Tudományegyetem, Debrecen

16.00–16.10    Dr. Csonka-Takács Eszter – Zárszó


2021. május 21. péntek

A közösségi tudás feltárása, dokumentálása, közzététele, átadása

Moderátor:  Dr. Bereczki Ibolya (Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Szentendre)

09.00–09.15   
Balázs-Bécsi Gyöngyi
(Kallós Zoltán Alapítvány, Válaszút, Románia) – A néphagyomány szerepe Válaszúton

09.20–09.35   
Kupec Zsófia
(Ilosvai Selymes Péter Néptáncegyüttes, Nagyida, Szlovákia) – Értékközvetítés Kassa megyében

09.40–09.55   
Kelemen László (Magyar Média és Információs Központ, Alsóőr, Ausztria) – Őrvidéki magyar kiadványok a szellemi kulturális örökség szolgálatában

09.55–10.05    Kávészünet

10.05–10.20   
Sipos Zivic Tünde
(Szlavón Múzeum, Eszék, Horvátország) – Hagyományőrzés a horvátországi Újbezdán községben   

10.25–10.40   
Dr. Silling Léda (Községközi Műemlékvédelmi Intézet, Szabadka, Szerbia) – A szabadkai Községközi Műemlékvédelmi Intézet örökség feltáró munkája

10.45–11.00   
Serfőző Levente
(HÍD – Magyar Ház, Nagyszeben, Románia) – Nagyszeben a kultúrák kereszteződésében

11.05–11.20    Vita, hozzászólások

11.20–11.30    Kávészünet

Kerekasztal-beszélgetés

11.30–12.30
A tudásátadás formális és nem-formális példái a szellemi kulturális örökség közösségekben

Moderátor: Dr. Csonka-Takács Eszter
Résztvevők:
Eredics Júlia, Komjáthi Tamás Antalné – Tolna Megyei Népművészeti Egyesület
Késmárki Tiborné, Késmárki Tibor – Balatonendrédi Általános Iskola
Dezső Gabriella, Horváth Krisztián – Gandhi Gimnázium, Kollégium és Alapfokú Művészeti Iskola, Pécs
12.30–12.45   
Dr. Csonka-Takács Eszter
– Konferenciazárás